
Rød dramatikk og én times spenning
Semifinalekampen i Terningen Arena var rød både i draktfargen vår, rødt kort /utvisning, og spillere ganske sikkert langt inne i rød sone, svært slitne, men seierslystne så det holdt. I nesten hele kampen skiftet vi og Elverum om ledelsen helt til avgjørelsen falt, og vi var klare for vår fjerde cupfinale på rad.
Vi gikk til semifinalen uten vår lagkaptein, en skadet Sigvaldi. To(!) minutter ut i kampen mistet vi også visekaptein Vetle med rødt kort. Det var ikke akkurat en ideell inngang på kampen om NM-finalespill.
For oss som så episoden som sendte Vetle opp på tribunen, så den ikke veldig rød ut. Vetle selv: «Jeg synes det var i overkant tøft å dømme rødt på en slik situasjon og så tidlig i kampen.»
Trener Stian fulgte opp før han hadde sett episoden på video.: «Jeg håper for guds skyld at avgjørelsen var riktig.»
Men Stian og Christian lot seg slett ikke passifisere av rødkortet som «felte» vår forsvarsbauta. Det gjorde heller ikke de som fikk mer å håndtere uten forsvarsjefen på plass. Magnus Gullerud, Martin Hovde og Adam Blanche gjorde sine saker strålende – i begge ender av banen. Offensivt endte de med totalt rent rulleblad; samlet 11 avslutninger og like mange scoringer.
Bravo!
En annen som fortjener mer enn ett klapp på skulderen; Benedikt Óskarsson. Kjappfot-playmakeren fikk ikke veldig mange minutter på banen, men utnyttet dem godt. Imponerende fra syvmeteren ikke minst etter at vi hadde bommet på to straffer. Og det var med bare et par minutter igjen å spille og på stillingen 27-26 til oss og altså uviss slutt. Men Benedikt sviktet ikke, og Stian understreker at: «jeg hadde overhodet ikke høy puls. Vi har snakket om at spillere som vil ta slike situasjoner, de må melde seg. Det har Benedikt gjort, og det gikk jo fint.

Kampen i Elverum om finaleplassen ble en svingende affære. Vi kom oss fort fra rødkort-smellen og hadde to-tre måls forsprang, en ledelse som økte til fire foran (14-10). Elverum kvitterte for tre av våre og fortsatte jakten etter pause. Etter noen minutter i 2.omgangen hadde hjemmelaget overtatt føringen; 6-0 og 16-15-ledelse. Elverum klarte å putte nok én før det var vår tur; tre ganger Hovde, én fra Gullerud og Adrian. Vi var i føringen igjen og ga den aldri mer fra oss.
Trener Christian til TV2: «I starten av andreomgangen gjorde vi mye rart, og vi manglet den stabiliteten vi gjerne vil ha over 60 minutter. Syv-mot-seks-spillet lyktes vi bra med. Disponeringen av laget blir nok litt annerledes i Kolstad Arena på lørdag. Vi må rullere mer på laget.»
TV2s håndballekspert, Bent Svele, sa det slik: «Internasjonal erfaring har gjort at Kolstad er god til å spille avgjørende kamper sin vei. I tillegg lyktes de nå også i bruken av 7 mot 6-spillet.»
Og Elverum-trener Børge Lund måtte innse at hans lag denne gangen ikke var god nok: «Selv om det var mye bra, så skuffet vi, gjorde for mange feil.»
Allerede lørdag er det altså klart for en ny viktig duell mellom våre to beste lag; da skal det kjempes om poeng i REMA 1000-ligaen. Vi har så langt gått feilfritt, poengmessig. Holder poeng-sulten seg til over helgen? Det tror i alle fall jeg!
PS!
Runar er den andre finalisten etter at Bjarte Myrhols karer slo Kristian Kjellings Drammen 38-30.
KAMPFAKTA
ELVERUM – KOLSTAD 27-30 (13-14)
NM – semifinale
Terningen Arena
Tilskuere: Nesten fullt (2400)
KOLSTAD: Sigurjon Gudmundsson, Nicolai Neupart – Emre Berge, Vetle Eck Aga, Adam Blanche 1, Adrian Aalberg 3, Benedikt Óskarsson 2(1), Magnus Søndenå 3, Magnus Gullerud 5, Magnus Stølefjell, Leon Bronken, Simon Jeppsson 4(2), Simen Lyse 4, Martin Hovde 5, Erlend Johnsen 3.
Toppscorer Elverum:
Mario Matic 5
Utvisninger:
Elverum: 4 x 2 min. – Kolstad: rødt kort + 1 x 2 min.
Kamputvikling:
Etter 10 minutter: 3-5
Etter 20 minutter: 8-11
Til pause: 13-14
Etter 40 minutter: 17-20
Etter 50 minutter: 22-26
Sluttresultat: 27-30
TEKST: Tore Sæther / Kolstad Håndball