
Klart tap, men ikke bare grått
– Det var litt likt som mot Aalborg; resultatet ikke som ønsket, men det var mange gode prestasjoner. Så blir vi hardt straffet når vi gjør feil – og avstanden blir stor.
Det sa Stian Gomo etter at vi tapte 27-38 i Berlin mot ett av både bundesligaen og verdens beste lag – Füchse Berlin – blant annet med to ganger kåret som verdens beste, Mathias Gidsel, i sin midte.
Denne torsdagskvelden var dansken igjen i sentrum – offensivt sammen med Tobias Grøndahl. De to scoret nesten halvparten – 17 – av hjemmelagets mål.
I sin hjemmehule, Max-Schmeling-Halle, tok Gidsel og co. dirigentstokken helt fra start – med to kjappe mål, men vi reduserte til 1-2, straffekast av Adrian, og hang godt med (3-5) det første timinuttet. Så gjorde vi noen tekniske feil, og det gjør man ikke ustraffet mot dette laget.
– Det høres sikkert litt rart ut når jeg sier at vi egentlig løste Gidsel ganske bra – når han scorer åtte på ni skudd. Men så god er han, sa Stian med et lite smil.
Fem mål bak til pause og ganske bra heng helt til det siste timinuttet. Da gikk vi fra seks bak til 11 bak og hvor Lasse Andersson viste frem sin langskudd-kapasitet – omtrent i samme format som vår Simon.
– Det ble altså ganske stygge siffer, men vi var enige i garderoben før kampen at vi skulle fokusere mer på prestasjon enn på resultat. Og jeg synes absolutt det var ting å gi honnør for:
– Kred. til Vetle og Gullerud i midtforsvaret, og til Hovde som kom akseptabelt unna duellene med Gidsel. Stølefjell og Emre skal ha klapp på skulderen for gode innhopp, og Benedikt og «Jeppe» leverte gode prestasjoner offensivt.

– Så får vi i kveld finne oss i at det ble egentlig litt for stor avstand, akseptere at mot et lag i dette formatet og med «verdens beste» – Gidsel – i sin midte, da må vi ha en max-dag og Berlin en middels dag om vi skal ha sjanse til å slå dem. Denne gangen hadde vi ikke det, konkluderte Stian.
Hjemmekampen mot Gidsel-kameratene spilles 4. desember. Skal vi kunne håpe på en real førjulsfest – med hjemmeseier…
KAMPFAKTA
FÜCHSE BERLIN – KOLSTAD 38-27 (19-14)
Champions League – kamp 5
Arena: Max-Smeling-Halle
KOLSTAD: Sigurjon Gudmundsson, Nicolai Neupart – Emre Berge 3, Vetle Eck Aga, Adam Blanche, Adrian Aalberg 1(1), Benedikt Óskarsson 4, Magnus Søndenå 1, Arnór Óskarsson, Magnus Gullerud, Magnus Stølefjell 2, Simon Jeppsson 7(2), Simen Lyse 5, Martin Hovde 1, Sigvaldi Gudjónsson 3, Erlend Johnsen.
Toppscorere, Füchse Berlin:
Tobias Grøndahl 9(5) og Mathias Gidsel 8
Utvisninger:
Füchse Berlin: 2 x2 min. – Kolstad: 3 x 2 min.
Kamputvikling:
Etter 10 minutter: 5-3
Etter 20 minutter: 12-7
Til pause: 19-14
Etter 40 minutter: 25-19
Etter 50 minutter: 30-24
Sluttresultat: 38-27
TEKST: Tore Sæther / Kolstad Håndball